ارتقای سامانه آموزش مجازی نیما

 | تاریخ ارسال: 1400/1/14 | 
بسمه تعالی
اساتید و دانشجویان گرامی،
با سلام و تبریک سال نو
با تلاش‌های فراوان تیم سامانه نیما در ایام تعطیلات نوروز، سامانه جدید آموزش مجازی نیما ارتقا یافته است. جزئیات اصلاحات انجام شده و قابلیت‌های جدید به شرح ذیل است:
 1. انجام برخی بازبینی‌های نرم افزاری به منظور مدیریت بهتر انتقال صدا و ویدیو.
 2. بازبینی فرایند ذخیره سازی جلسات به منظور آماده سازی سریعتر جلسات ذخیره شده. با توجه به تغییر انجام شده لازم است که اساتید محترم با با مراجعه به آدرس chrome://flags گزینه زیر را غیرفعال نمایند:
Hardware-accelerated video encode
توضیحات مربوطه در محیط سامانه، و در صفحه تنظیمات میکروفون و وبکم (پیش از انتشار صدا) وجود دارد. در صورت عدم تغییر این تنظیمات ممکن است تصویر دریافتی از سمت دانشجویان تار و بی‌کیفیت باشد.
 
 1. نمایش صفحه انتظار در فرایند ارسال صدا و تصویر تا برقراری کامل ارتباط صوتی یا تصویری. این صفحه ممکن است در تجربه‌های اول برای اساتید خوشایند نباشد اما در آگاه سازی مدرس از زمان برقراری کامل ارتباط و ذخیره سازی و همجچنین کاهش ابهام محیط سامانه مفید است.
 2. بازبینی و رفع مشکلات فرایند انتخاب کیفیت وبکم که موجب هنگ کردن دستگاه در برخی دستگاه‌ها به ویژه گوشی های موبایل می‌شد.
 3. تغییر نحوه نمایش نام انتشار دهندگان صدا از وضعیت تک حالته به دو حالته. وقتی استاد میکروفون را وصل میکند نام فرد به صورت کمرنگ نمایش داده می‌شود و وقتی صحبت می‌کند پررنگ می‌شود. این ویژگی به مدرس و دانشجو کمک میکند که بین وضعیت وصل نبودن میکروفون استاد،  و وصل بودن میکروفون و سکوت استاد تمایز قائل شوند.
 4. تغییر ظاهر دکمه های انتشار صدا و ویدیو و دسکتاپ، از قرمز به سبز و حذف خط مورب به منظور کاهش ابهام.
 5. افزودن دکمه همگامی (مانند نیمای قدیم) برای آنکه دانشجویان در صورت لزوم خودشان بتوانند اسلایدها را جابجا کنند. (لازم به ذکر است که دانشجو فقط میتواند صفحه‌هایی را باز کند که استاد حداقل یک بار در جلسه جاری باز کرده باشد)
 6. رفع مشکل نمایش چند پوینتر پس از تغییر تخته.
 7. تغییر نحوه عمل پوینتر به گونه‌ای که نیاز به فشردن کلیک نباشد و تغییر رنگ و ظاهر پوینتر (همانند نیمای قدیمی).
 1. امکان دسترسی گروهی چت و صحبت اضافه شد. به گونه‌ای که به صورت پیش فرض چت برای همه فعال و صحبت برای همه جز استاد غیر فعال است اما با فعال کردن دسترسی گروهی، همه کاربران می‌توانند دسترسی داشته باشند. البته در صورت وجود دسترسی گروهی باز هم می‌توان برخی از کاربران را به صورت خاص دسترسی را غیر فعال کرد.
 
موارد و مشکلات ذیل نیز در فاز ارزیابی فنی  و رفع مشکل قرار دارد و پس از اصلاح نهایی به اطلاع دانشجویان و اساتید گرامی خواهد رسید:
 1. وجود برخی مشکلات در عقب و جلو شدن جلسات ذخیره شده و همچنین نمایش چت‌ها و لیست حضار که در مرحله بررسی فنی  و رفع مشکل قرار دارد.
 2. مشکل صدا در فایرفاکس هنوز به طور کامل برطرف نشده است. لذا توصیه میشود که کاربران همچنان از مرورگر کروم استفاده کنند.
 3. تایمر کلاس به دلیل برخی مشکلات هنوز غیر فعال است که در آینده مجدداً فعال خواهد شد.
 
با آرزوی سلامتی
مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاهCAPTCHA
دفعات مشاهده: 9688 بار   |   دفعات چاپ: 168 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر