برخی اقدامات انجام شده در بخش دیتاسنتر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات

 | تاریخ ارسال: 1399/9/26 | 
از سال ۹۵ با مطرح شدن بحث تمرکز داده‌ها و همزمان استقرار یک دستگاه استوریج، در دیتاسنتر دانشگاه تغییر و تحول کلی بوجود آمد و تا به امروز با توجه به رشد سریع تعداد سرویس‌های ارائه شده توسط مرکز توسعه سخت‌افزاری به صورت پیوسته صورت گرفته است.
در حال حاضر ۷ دستگاه سرورفیزیکی در بستر مجازی‌سازی شده  به‌صورت یک سیستم ابری یکپارچه حدود ۲۵۰ سرورمجازی را میزبانی می‌کنند. از این تعداد حدود ۱۵۰ سرورمجازی درحال ارائه سرویس‌های عمومی مرکز و دانشگاه و مابقی برای مراکز تحقیقاتی، پژوهشکده‌ها و غیره فعال هستند.
از زمان شیوع کرونا، پلتفرم‌های آموزش مجازی دانشگاه نیز توسط دیتاسنتر مرکز میزبانی می‌شوند. افزایش  روزافزون کلاس‌ها، امتحانات، حجم درس‌ها وغیره باعث شد در اسفندماه سال گذشته دو دستگاه سرور فیزیکی جدید به مجموعه‌ی دیتاسنتر اضافه‌ شود. بااین‌وجود افزایش روز افزون سرویسها و کثرت داده‌ها، مجموعه را در مضیقه کمبود منابع قرار داده است.
از دیگر اقدامات اخیر، به‌روزرسانی تمامی سیستم‌ها به لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که پیوسته درحال‌توسعه هستند. همچنین  مهاجرت سامانه اتوماسیون اداری دانشگاه از بستر فیزیکی به بستر مجازی توسط مرکز موجب ارتقای سطح دسترسی‌پذیری و امنیت داده‌های این سامانه گشته است.
اقدام مهم دیگر، تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از سرورهای با داده‌های حساس، طی بازه‌های زمانی مشخص و برنامه‌ریزی‌شده می‌باشد.  به‌زودی یک سیستم ذخیره داده جهت ایجاد افزونگی و امنیت داده‌ها به دیتاسنتر اضافه خواهد شد.
به‌طورکلی هدف مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات، به عنوان قلب IT دانشگاه بهره‌وری مناسب و ارائه بهترین سرویس با توجه به تجهیزات و امکانات موجود است.



CAPTCHA
دفعات مشاهده: 9457 بار   |   دفعات چاپ: 160 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر